شرکت مسئولیت محدود نوعی شرکت بازرگانی یا تجاری است که یکی از رایج ترین شرکت ها در ایران نام گرفته است. این نوع شرکت ها بیشتر بین افرادی که رابطه ی خویشاوندی و دوستانه دارند و یا عضو یک خانواده هستند، تشکیل می شود.

مسئولیت هر یک از شرکا در شرکت مسئولیت محدود به میزان سرمایه ای است که به شرکت آورده اند و این سرمایه هیچوقت به قطعات سهام تقسیم نمی شود.

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • این نوع شرکت حداقل با دو نفر بنا می شود.
 • حداقل سرمایه مورد نظر ۱۰۰۰۰۰۰میلیون ریال می باشد.
 • مدت زمان ثبت شرکت با مسئولیت محدود هفت روز کاری می باشد .

انتخاب مدیران و مسئولیت آنها در شرکت مسئولیت محدود

در شرکت مسئولیت محدود هیچ نوع قانونی برای انتخاب مدیر ذکر نشده و برگزیدن مدیر معمولا از طریق اساسنامه و یا شرکتنامه انجام می شود و همانطور که در بالا گفتیم این گونه شرکت برخلاف شرکت سهامی ، مدیران آن می تواند خارج از شرکا نیز باشد.
مسئولیت مدیران در شرکت مسئولیت محدود به دو صورت مسئولیت کیفری و مسئولیت مدنی تقسیم شده است که حقوق مدنی به قاعده‌ی حقوقی گفته می شود که خارج از حقوق تجارت باشد و مسئولیت مدنی مدیران در شرکت مسئولیت محدود خلاصه و فشرده می باشد و این موضوع در قانون به عنوان ماده ۱۰۱ مورد بحث قرار گرفته و مسئولیت دیگر که حقوق کیفری است، طبق ماده ۱۱۵ قانون تجارت در رابطه با کلاهبرداری مورد توجه قرار گرفته است.
طبق ماده ۱۰۵ قانون تجارت در شرکت با مسئولیت محدود حدود اختیارات مانند ثبت شرکت سهامی خاص می باشد با این تفاوت که به وسیله اساسنامه می توان اختیارات مدیر را محدود کرد. در نتیجه مدیران کلیه ی اختیارات را برای اداره شرکت دارند مگر اینکه در اساسنامه چیز دیگری نوشته باشد.

برخی از اختیارات مدیران مسئول

 • باید صورت جلسه ی مربوط به تصویب ترازنامه، تغییرات در اساسنامه، کاهش و افزایش سرمایه، نحوه تصفیه و انحلال شرکت را به اداره ثبت شرکت ها ارائه دهد.
 • دعوت مجامع عمومی

تفاوت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص

شرکت هایی که سرمایه ثبت آنها به هنگام تأسیس منحصراً توسط سهامداران تأمین گردیده است شرکت سهامی خاص گفته می شود.

 • هنگام ثبت شرکت سهامی خاص و پس از تایید نام اولیه می بایست حداقل ۳۵% سرمایه در یکی از شعب بانک ها در وجه “شرکت در شرف تاسیس” واریز و گواهی مربوطه در سامانه ثبت، ثبت گردد و ۶۵% باقیمانده در تعهد سهامداران باشد یعنی سهامدارن فقط اظهار می دارند که ۶۵ درصد باقیمانده را به مدیرعامل تحویل داده اند. اما در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیرعامل شرکت داده شود و مدیرعامل، اقرار به دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال برانجام این امر ضرورت ندارد.
 • مدت زمان مدیریت هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال و برای بازرسی حداکثر یکسال می باشد که قابل تمدید است وی در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند اما می توانند در ادامه به هر دلیل از شرکت خارج گردند که این مورد مستلزم ثبت تغییرات شرکت می باشد.
 • مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص، توسط هیأت رئیسه ای مرکب از یک نفر رئیس و دو نفر ناظر و که از بین سهامداران انتخاب می شوند و یک منشی اداره می گردد. در شرکت با مسئولیت محدود، اداره مجامع عمومی شرکت توسط شرکاء صورت می گیرد.
 • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و هم شرکت سهامی خاص، یک میلیون ریال است.
 • انتخاب بازرس اصلی و علی البدل در شرکت های سهامی خاص، اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود، اختیاری می باشد یعنی شرکت مسئولیت محدود نیاز اجباری به بازرس ندارد و همانگونه که در بالا گفته شد ۲نفر هیئت مدیره برای ثبت شرکت مسئولیت محدود کفایت می کند(البته شرکت هایی با یک تن مدیرعامل هم قابل ثبت است که به آن شرکت های تک هیت مدیره گفته می شود).
 • در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل ۲ تن و در شرکت سهامی خاص، شمار سهامداران حداقل ۳ تن می باشد.
 • تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود بدست شرکاء صورت می گیرد و شرکاء در این خصوص دارای مسئولیت می باشند. لیکن تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کارشناس رسمی دادگستری خواهد بود.
 • مدیران در شرکت سهامی خاص، الزاماً بایستی سهامدار بوده یا تعهدات سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه و به صندوق شرکت بسپارند. مدیران در شرکت با مسئولیت محدود، به صورت مؤظف یا غیر مؤظف که از بین شرکاء یا خارج انتخاب می شوند انجام وظیفه خواهند نمود.
 •  در شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود، افزایش سرمایه، اختیاری است.
  تقسیم سود در شرکت سهامی خاص، به نسبت تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکاء تقسیم خواهد شد و در شرکت بامسئولیت محدود می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود ذکر کنند.
 • حق رأی در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام، و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.
 • شرایط احراز حد نصاب در مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص ساده تر و در شرکت با مسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت سخت تر می باشد.
 • سرمایه در شرکت سهامی خاص به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. اما سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت، مسئول قروض و تعهدات می باشند.

تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت با مسئولیت محدود

تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت با مسئولیت محدود حداقل یک نفر مدیرعامل و یک نفر رئیس هیئت مدیره می باشد و در صورت اضافه شدن سایر افراد به سایر سمت های هیئت مدیره منصوب خواهند شد. چنانچه که به تصویب شرکا برسد یک نفر همزمان می تواند مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره باشد.

شرکت الماسداران پارسه خاورمیانه با در اختیار داشتن سامانه تخصصی ثبت درخواست آنلاین و همچنین کادری مجرب آماده ارائه کلیه خدمات ثبتی با بالاترین کیفیت و نازلترین قیمت ها به متقاضیان محترم می باشد.

 

مطلب این دسته را نیز بخوانید    مقالات خدمات ثبتی شرکت