ضرورت حضور منظم و موثر نمایندگان دولت در جلسات

ضرورت حضور منظم و موثر نمایندگان دولت در جلسات

ضرورت حضور منظم و موثر نمایندگان دولت در جلسات

ضرورت حضور منظم و موثر نمایندگان دولت در جلسات اتاق

محمود نجفی‌عرب، عضو هیات‌نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

فلسفه وجودی ۲۰نماینده دولتی در جمع هیات‌نمایندگان ۶۰‌نفره اتاق، این است که رابط موثری بین بخش خصوصی، دولت و حاکمیت به‌خصوص در حوزه اجرایی باشند. بخش‌های مختلف اقتصادی و بازرگانی همواره با چالش‌های متعددی روبه‌روست که در کمیسیون‌ها و جلسات اتاق موردبحث قرار می‌گیرد؛ مثلا در تصویب یا اصلاح یک آیین‌‌‌‌‌نامه یا قانونی در حوزه کسب‌وکار یا در راستای قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار حضور فعال این افراد به‌عنوان رابط می‌تواند تاثیرگذار باشد و فضا را برای رشد و توسعه بخش‌خصوصی بهبود ببخشد.

بخش عمده‌‌‌‌‌ای از اقتصاد کشور در اختیار بخش‌خصوصی است و راندمان و خروجی در این بخش نسبت به بخش دولتی و حاکمیتی عموما بیشتر است، از همین‌رو این چهره‌‌‌‌‌های دولتی در جهت کمک به بخش‌خصوصی می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

افرادی که توسط وزارت صمت و وزارت جهادکشاورزی معرفی می‌شوند، باید در بخش‌های مختلف حوزه حاکمیتی و مجریه حضور داشته باشند. به‌عنوان نمونه افرادی باشند که صاحب منصب در دستگاه حاکمیتی هستند تا بتوانند این ارتباط تنگاتنگ را بین دستگاه‌های اجرایی و بخش‌خصوصی ایجاد کنند. این افراد برای اینکه بتوانند چنین وظیفه سنگینی را به‌درستی اجرا کنند، باید حضور موثری هم در جلسات هیات‌نمایندگان و هم در کمیسیون‌ها داشته باشند و به‌عنوان تصمیم‌‌‌‌‌سازان اتاق در بخش‌های مختلف چه در بخش قانون‌گذاری و چه در بخش قوه‌قضائیه و مجریه به نحو مقتضی در مسیر اجرا عمل کنند.

نمایندگان دولتی به‌عنوان یک تکلیف موثر به این جایگاه باید نگاه کنند. از سرپرستان وزارت صمت و کشاورزی درخواست داریم افرادی که معرفی می‌کنند از دستگاه‌های مختلف مثل گمرک، بانک‌مرکزی، سازمان توسعه‌تجارت و افرادی باشند که مسلط به حوزه کسب‌وکار، معدن، صنعت، کشاورزی، بازرگانی و هستند.

لازم است این افراد با ترکیب ۴۰‌نفره اتاق بازرگانی در تعامل خوبی قرار بگیرند و با این تعامل به اهدافی همچون مهار تورم، رشد تولید و… کمک کنند و طی این ۴سال ‌تاثیرگذار باشند. این ۲۰نفر در عین‌حال که عضو هیات‌ نمایندگان اتاق تهران هستند، در اتاق ایران هم عضویت دارند و در آنجا هم می‌توانند در راستای بهبود شرایط و باز‌کردن مسیر تعامل برانگیز در جهت بهبود مستمر محیط کسب‌وکار فعالیت داشته باشند.

در دوره‌های هشتم و نهم حضور بعضی از این چهره‌‌‌‌‌های دولتی فعالانه بود ولی چهره‌‌‌‌‌هایی هم بودند که حضور کمرنگی داشتند؛ مثلا در دوره نهم یکی از چهره‌‌‌‌‌های دولتی که حضورش اتفاقا کلیدی و اثرگذار در حوزه تجارت بود، حتی یک جلسه هم در هیات‌نمایندگان حضور پیدا نکرد.

لازم است در دوره جدید هیات‌رئیسه اتاق نسبت به حضور مرتب این افراد مشابه منتخبان بخش‌خصوصی پیگیری داشته باشد و همان‌طور که منتخبان بخش‌خصوصی اگر سه جلسه متوالی در جلسات حضور پیدا نکنند، طبق آیین‌‌‌‌‌نامه اتاق، نفر بعدی می‌تواند جایگزین شود. در مورد دولتی‌ها هم باید چنین روالی باشد و افرادی که به هر دلیلی در جلسات حضور پیدا نمی‌کنند، با افراد دیگر جایگزین شوند.