حضور فعال گمرک در نشست مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان

حضور فعال گمرک در نشست مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان

حضور فعال گمرک در نشست مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان

نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در محل هتل بین المللی اسپیناس شهرستان مرزی بندر آستارا با حضور مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی ایران و شاهین مصطفی یف، معاون نخست وزیر آذربایجان که ریاست هیئت های ایرانی و آذری این کمیسیون را بر عهده داشتند، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی گمرکات استان گیلان، در این جلسه مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی بر گسترش و ارتقای همه جانبه مناسبات، تسهیل مبادلات و همکاری های اقتصادی در بخش های مختلف تاکید و اظهار داشت: در استان سرافراز گیلان و در شهر زیبای آستارا و مردم خونگرم این شهر و استان نشست بسیار خوبی با شاهین مصطفی یف، معاون نخست وزیر و رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری آذربایجان برگزار شد، که بسیار مثمرثمر بود.

وزیر راه و شهرسازی ایران با اشاره به اینکه پروژه‌های زیادی با کشور جمهوری آذربایجان در حال اجرا داریم، افزود: مرز مشترک بسیار طولانی با جمهوری آذربایجان داریم و مرزهای تجاری ما گسترده و شبکه حمل و نقل کریدوری ما شبکه بزرگی است و برنامه های بسیار خوبی برای کریدور شمال – جنوب با آذربایجان در دست اجرا داریم.
بذرپاش تصریح کرد: پل مرزی اتومبیل رو آستارا – آستارا به اتمام رسیده است و از این رو قرار شد پایانه مرزی در حاشیه این پل احداث و به سامانه های گمرکی و مرزبانی دو کشور متصل شود.
وزیر راه و شهر سازی بر فعال سازی بازارچه‌های مرزی مشترک که یکی از اصلی ترین ظرفیت های توسعه تجارت با کشورهای همسایه است، تاکید کرد و گفت: امیدواریم ارتقای بازارچه های مرزی هم در طرف ایرانی و هم در طرف آذری را شاهد باشیم.
پذرپاش از گفت وگو با طرف آذری در رابطه با رفع مشکل کامیون‌داران دو کشور خبر داد و افزود: قرار بر این شد تا کمیته مشترکی تعیین شود و موارد را بررسی و در دو ماه آینده نسبت به رفع مشکلات اقدام کنیم تا موجب تسهیل در روابط و رفت و آمدهای ترانزیتی شود.
براساس این گزارش در پایان نشست مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و شاهین مصطفی یف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، از زیرساخت‌های حمل و نقل زمینی و ریلی، پل جدید بتنی اتومبیل رو، مسیر ۱۴۰۰ متری در حال احداث بعد از این پل و در سمت آستارای ایران، بارانداز ریلی آستارا – آستارا و پل فلزی قدیمی بر روی رودخانه مرزی آستارا چای شهرستان مرزی بندر آستارا در شمال غربی استان گیلان بازدید کردند.
این گزارش می افزاید: روسای دو هیئت ایرانی و آذری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در جریان این بازدیدها بر توسعه همکاری های اقتصادی در حوزه حمل و نقل و تسریع در ادامه پروژه بارانداز ریلی آستارا و همچنین اتصال آزادراه باکو – آستارا – آستارا تاکید کردند. در این دیدار مشترک توسعه کریدور شمال – جنوب، توسعه بارانداز ریلی آستارای جمهوری اسلامی ایران و مسائل مختلف تجاری و اقتصادی، حمل و نقل و تجاری و پروژه های در حال اجرا و راکد مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گرفت.
همچنین نحوه کاربری از پل جدید خودرویی بتنی آستارا – آستارا بر روی رودخانه مرزی آستارا چای که با هدف تسهیل و تسریع در انتقال کالاها و تردد خودروهای سبک و سنگین در مرز آستارای دو کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان قرار داشت، از مهم‌ترین دستورات کاری این نشست مهم اقتصادی بود.
در این دیدار دکتر عباسی استاندار گیلان خواستار رونق بخشی بازارچه مرزی و حوزه مسافری، افزایش ظرفیت پذیرش کامیون های صادراتی و ترانزیتی شد و بر افزایش تعاملات اقتصادی دوطرف تاکید کرد.
شایان ذکر است، محسن جلواتی معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک جمهوری اسلامی ایران، ناظر گمرکات استان گیلان، سرپرست اداره کل گمرک آستارا و مسئولان عالی رتبه دو‌ کشور در حوزه های مرتبط و جمعی از مدیران، مشاوران و کارشناسان ارشد دو کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در نشست مذکور، هیئت های دو کشور را همراهی می کردند.