مهاجران اثرگذار

مهاجران اثرگذار

مهاجران اثرگذار

مهاجران هندی جهان را در دستان خود گرفته‌اند:

هند که حالا با عبور از چین پرجمعیت‌ترین کشور دنیاست، بیش از 1.4 میلیارد نفر را در دل خود جا داده‌است. مهاجران هندی به نسبت همتایان چینی خود، هم تعداد بیشتر دارند، هم موفق‌تر هستند. مهاجران هندی از سال 2010 پرجمعیت‌ترین جمعیت مهاجر جهان هستند.

از 281 میلیون نفر مهاجری که در سطح جهان زندگی می‌کنند، یعنی افراد حاضر در کشوری به غیر از محل تولد خود ، تقریبا 18 میلیون‌نفر هندی هستند. پس از هند، دومین رتبه مربوط به مکزیکی‌ها است که تنها 11.2 میلیون نفر هستند و پس از آن چینی‌ها با 10.5 میلیون نفر جمعیت.

درک این مسئله که چطور هندی‌ها در کشورهای خارجی موفق شدند، اما چینی‌ها بیشتر شک و تردید را جذب خود کرده‌اند، شکاف‌های عظیم ژئوپلتیکی را نشان می‌دهد. مقایسه این دو گروه هم البته می‌تواند به خوبی سطح موفقیت هندی‌ها را نشان دهد. موفقیت‌های این جمعیت مهاجر باعث پیشرفت هند و خوشحالی نخست وزیر این کشور، نارندرا مودی، می‌شود.

مهاجران بیشتر از فرزندان خود که در کشور خارجی به دنیا آمده‌اند، حس دلبستگی به وطن دارند و به همین دلیل همواره پیوندی بین این دو فضا ایجاد می‌کنند. در سال 2022، حواله‌های پولی که از سوی مهاجران هندی به این کشور فرستاده می‌شد، تقریبا 108 میلیارد دلار ارزش داشت، چیزی در حدود 3 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور و بیش از هر کشور دیگری در جهان. از سوی دیگر مهاجران هندی که ارتباطات، مهارت‌های زبانی و فنی کافی دارند، می‌توانند تجارت و سرمایه‌گذاری فرامرزی را برای هند بهبود ببخشند.

*پرجمعیت در همه‌جا

حجم زیادی از مهاجران چینی نسل دوم، سوم و چهارم خارج از این کشور زندگی می‌کنند، مخصوصا در آسیای جنوب شرقی، آمریکا و کانادا. با این‌حال، در بسیاری از کشورهای ثروتمند، از جمله آمریکا و بریتانیا، جمعیت هندی‌تبار بیشتر از چینی‌تابر است.

هندی‌ها در همه جای جهان حضور دارند. 2.7 میلیون نفر آن‌ها در آمریکا، 835 هزار نفر در بریتانیا، 720 هزار نفر در کانادا و 579 هزار نفر در استرالیا زندگی می‌کنند. هندی‌های جوان در تعداد بالا به خاورمیانه مهاجرت می‌کنند تا در کارهایی با سطح مهارت پایین درآمد قابل قبولی داشته باشند. تقریبا 3.5 میلیون مهاجر هندی در امارات و 2.5 میلیون نفر در عربستان حضور دارند. تعداد زیادی در آفریقا، کارائیب و آمریکای جنوبی هستند و گروه‌های زیادی از زمان دوران استعمار به این کشورها مهاجرت کرده‌اند.

هند دارای مواد لازم برای صادرات استعداد است: جمعیت جوان زیاد و آموزش عالی باکیفیت. تسلط هندی‌ها به زبان انگلیسی، که میراث دوران استعمار بریتانیا است، هم به این مسئله کمک می‌کند. تنها 22 درصد از مهاجران هندی در آمریکا که بیش از پنج سال سن دارند تسلط کمی به زبان انگلیسی دارند، در حالی‌که این نسبت در مورد مهاجران چینی به 57 درصد می‌رسد.

با افزایش جمعیت هند طی دهه‌های پیش رو، مردم این کشور به مهاجرت خود ادامه می‌دهند تا هم کار پیدا کنند، هم از گرمای هند فرار کرده باشند. قوانین مهاجرت در جهان ثروتمند به دنبال فارغ‌التحصیلانی است که بتوانند در کارهایی مشغول به فعالیت شوند که نیازمند نیروی کار زیادی است، مانند بهداشت و درمان و فناوری اطلاعات.

در آمریکا، تقریبا 80 درصد از جمعیت هندی‌تبار که بالاتر از سن حضور در مدرسه هستند، دست کم یک مدرک کارشناسی دارند. این در حالی است که تنها 50 درصد جمعیت چینی‌تبار و 30 درصد از کل جمعیت می‌توانند چنین ادعایی بکنند. این مسئله در استرالیا هم صادق است.