فعالیت یکساله سایت زبان چینی اتاق بازرگانی

فعالیت یکساله سایت زبان چینی اتاق بازرگانی

فعالیت یکساله سایت زبان چینی اتاق بازرگانی

تمرکز بخش خصوصی روی توسعه ارتباطات با شریک اول تجاری کشور

فعالیت یکساله سایت زبان چینی اتاق بازرگانی تهران

برابر آمار منتشر شده از تجارت خارجی کشور در سال ۱۴۰۱، هما‌ن‌طور که پیش‌بینی می‌شد چین به عنوان شریک نخست تجاری کشورمان شناخته شد. در مدت ۱۲ ماه سال ۱۴۰۱ حدود ۱۵.۷ میلیارد دلار کالا و خدمات از چین به کشور ما وارد شده و در مقابل ۱۴.۶ میلیارد دلار نیز کالای ایرانی به چین صادر شده است.

چین در صدر مقاصد صادراتی ما قرار دارد و در جدول مبادی وارداتی کالا به کشورمان بعد از امارات در جایگاه دوم قرار دارد. دو کشور در سال گذشته نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار روابط تجاری داشته‌اند که نشان از اهمیت دوچندان چین از نظر اقتصادی و تجاری برای ایران دارد.

اهمیت بالای چین به عنوان شریک اول تجاری، اتاق تهران را بر آن داشت تا از اسفند ماه ۱۴۰۰ یک درگاه اینترنتی حاوی اهداف بخش خصوصی، قوانین و مقررات کشور درباره جذب سرمایه‌گذاری خارجی، چکیده‌ای از قوانین مالیاتی، قانون کار، اخبار بازرگانی و اقتصادی کشور و … راه‌اندازی کند.

این درگاه می‌تواند به محلی برای تبادل اطلاعات و تجربه میان تجار ایرانی و چینی تبدیل شود و با راه‌اندازی ارتباط برخط میان مخاطبان و علاقمندان چینی با اتاق تهران، سرعت ارتباط بین بازرگانان چینی با بازرگانان ایرانی را بیش از پیش افزایش دهد.

اتاق بازرگانی تهران گسترش مناسبات خود با چین را نه‌تنها به واسطه ظرفیت‌های اقتصادی بی‌بدیل این کشور بلکه به جهت روابط دوستانه و عمیق دو طرف و هم‌چنین روابط تاریخی دو تمدن کهن آسیایی در حوزه تعاملات دو و چندجانبه از دوران راه ابریشم باستانی تاکنون در دستورکار قرار داده است.

دبیرخانه توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بخش خصوصی با چین که چند سالی است در اتاق تهران کار خود را شروع کرده است، مسئولیت تولید محتوای این درگاه اینترنتی را برعهده دارد. این دبیرخانه هم‌چنین به زودی مهمترین اخبار و رویدادهای مرتبط با چین در حوزه تجارت خارجی را با تهیه و تدوین بولتن‌هایی هفتگی یا دوهفته‌نامه الکترونیکی به زبان فارسی تهیه و منتشر می‌کند که روی سایت اتاق تهران قرار خواهد گرفت.